Sajtóközlemény
A szegedi székhelyű Nemzetiségi Szövetség Raoul Wallenberg-díjban részesült, amelynek az ünnepélyes átadójára 2023. január 17-én került sor Budapesten, a Magyar Zsidó Hitközségek Szövetsége székházában.
A díj meghirdetésével a Raoul Wallenberg-díj Bíráló Bizottság azon személyek, szervezetek áldozatos munkáját, emberi, közösségi magatartását kívánja elismerni, akik/amelyek tevékenységükkel a helyi, térségi és országos közéletben példát mutatnak a hátrányos helyzetben élők, a diszkriminációt elszenvedők érdekében.
A Nemzetiségi Szövetség 2000-ben alakult. Tagjai nemzetiségi önkormányzatok és egyesületek, összesen tizenheten. Napjainkra olyan jelentős többnemzetiségű civil szervezetté vált, amely heti szinten szervez és koordinál táncházakat, kiállításokat, író-olvasótalálkozókat, alkotó- és művészeti esteket, közösségi foglalkozásokat, de akár fesztiválokat és táborokat is. A tevékenységével megtestesíti azt, ami szegedi modellnek nevezhető: nagyobb hatékonyság összefogással, a civil erőforrások kiaknázása, adminisztrációs terhek átvállalása a közhasznú célok könnyebb megvalósításáért.
A Szövetség életében új fejezet nyitott az ukrajnai háború, amelyre az elsők között reagált Szegeden azzal, hogy felajánlotta az infrastruktúráját és erőforrásait a menekülők megsegítése érdekében. Önkéntesek sokaságának felajánlásait koordinálva adományokat gyűjtött és osztott, szálláshelyet, orvost keresett, közvetített a menekültek és az állami, önkormányzati szervek között. Nem tett mást, mint a két évtizedes közösségi munka során szert tett bizalomra építve, teret biztosított a nemzetiségi közösségek és a többségi társadalom tenni akarása előtt.
A Nemzetiségi Szövetség a kisebbségi és többségi társadalom harmonikus együttélése érdekében végzett áldozatos munkájának elismeréseként vehette át a díjat, amelyet a közösségekért, kisebbségekért fáradozók, a bajba jutottakkal szolidaritást vállalók elismerésének tekinti.
Laudáció
(Elhangzott 2022. január 17-én, a Magyar Zsidó Hitközségek Szövetsége Székházában)
A szegedi székhelyű Nemzetiségi Szövetség 2000-ben alakult azzal a céllal, hogy a nemzetiségi szervezetek törekvéseit, érdekképviseletét segítse, a nemzetiségi kulturális értékeket az egyes közösségek között, illetve a többségi társadalom felé közvetítse. Napjainkra olyan jelentős többnemzetiségű civil szervezetté vált, amely heti szinten szervez és koordinál táncházakat, kiállításokat, író-olvasótalálkozókat, alkotó- és művészeti esteket, közösségi foglalkozásokat, de akár fesztiválokat és táborokat is. Mindezt a résztvevők számára többnyire ingyenesen, bárki által látogatható módon.
A Nemzetiségi Szövetségnek 17 szervezet a tagja: nemzetiségi önkormányzatok és civil szervezetek. Olyan ernyőszervezet, amely szegedi központtal tíz nemzetiséget tömörít, amely megtestesíti azt, ami szegedi modellnek nevezhető: nagyobb hatékonyság összefogással, a civil erőforrások kiaknázása, adminisztrációs terhek átvállalása a közhasznú célok könnyebb megvalósításáért.
A Nemzetiségi Szövetség életében – több tekintetben mindent felülírva – új fejezet nyílt az ukrajnai háború kirobbanásával. Már az agresszió első napjának éjszakáján deklarálta, hogy felajánlja az infrastruktúráját a menekülők megsegítése érdekében. Székhelyén a szolidaritást kifejező ukrán zászlóval, amolyan humanitárius központtá vált. Február végétől egészen napjainkig szinte az összes Szegedre érkező ukrán menekült kapcsolatba került vele. Egyik napról a másikra megmutatkozott, mekkora erő áll egy bizalomra szert tett civil szervezet mögött. Önkéntesek sokasága ajánlott fel segítséget, amivel élve és azt koordinálva a szervezet hónapokon keresztül adományokat gyűjtött és osztott, szálláshelyet, orvost keresett, közvetített a menekültek és az állami, önkormányzati szervek között, napjainkban pedig már főleg a Szegeden maradt menekültek integrációjában igyekszik hasznos lenni.
A Nemzetiségi Szövetség a krízishelyzetben nem tett mást, mint a két évtizedes közösségi munka során szert tett bizalomra építve, az infrastruktúráját felajánlva teret biztosított a nemzetiségi közösségek és a többségi társadalom tenni akarása előtt. A díjat a közösségekért, kisebbségekért fáradozók, a bajba jutottakkal szolidaritást vállalók elismerésének tekintjük.